Domowy rosół
Spis treści
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jakie danie idealnie pasuje do niedzielnego obiadu? Rosół, tradycyjna i aromatyczna zupa, może być idealnym wyborem. Rosół to raczej wywar nie zupa, ale przyjmijmy, że będziemy ja nazywać zupą. Wielu z nas ma wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to aromat rosołu unosił się po całym domu, zapowiadając wyjątkową niedzielną ucztę.
Wstęp
Początki rosołu sięgają czasów średniowiecza. Rosół miał wówczas nie tylko wartość odżywczą, ale także był uważany za danie lecznicze. Podawano go chorym jako sposób na poprawę zdrowia i wzmocnienie organizmu. Był często serwowany w niedziele i święta, gdy cała rodzina zbierała się przy stole.
Współcześnie rosół pozostaje ważnym elementem polskiej kuchni. Choć przepisy mogą się różnić w zależności od regionu czy preferencji rodzinnych, to samo dążenie do przygotowania aromatycznego i pożywnego rosołu pozostaje niezmienne.
Co będzie nam niezbędne do przygotowania aromatycznego rosołu.
- Dwie nogi z kurczaka ok. 300g
- Szyjka lub skrzydło z indyka ok. 350g
- Kawałek kaczki (czy to będzie udko, skrzydełko, zależy co będzie dostępne w sklepie) ok. 350g
- Wołowina (może być porcja łaty wołowej, szpondru, antrykotu) ok. 400g
- Marchew ok. 4 szt średniej wielkości ok. 300g
- Korzeń pietruszki 2 szt ok.100g
- Korzeń selera ok. 150g
- Por biała część ok. 150g
- Kapusta włoska ¼ główki
- 1 duża cebula
- 4 gałązki natki korzenia selera
- Łodygi natki pietruszki z jednego pęczka ok. 50g
- Lubczyk (opcjonalnie, jeżeli posiadacie we własnych ogródkach)
- Suszone grzyby ok. 20g
- Czosnek ok. 4 ząbków
- Przyprawy (sól 3 płaskie łyżeczki, ziarna czarnego pieprzu 1 łyżeczka, 5 liści laurowych, 10 ziaren ziela angielskiego,
- Ostra papryczka, według własnych preferencja smakowych, można, ale nie trzeba.
Jak przygotować
- Zaczynamy od przygotowania mięsa: wszystko myjemy, kurczaka obieramy ze skóry, wystarczająca porcja tłuszczu będzie z kaczki i indyka.
- Obieramy włoszczyznę: marchew, korzeń selera i.t.d. Wszystko myjemy, czosnek można obrać z łupin, ale ja tego nie robię miażdze nożem na desce.
- Garnek 5 litrowy i zalewamy ok. 3 litrami wody i wstawiamy na maksymalną moc kuchenki.
- Do garnka dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, czosnek, grzyby suszone, opaloną cebulą nad palnikiem gazowym, pieprz czarny i opcjonalnie ostrą papryczkę (ja dodaje suszone papryczki z ogrodu, habanero, serrano, koral).
- Jak już woda z przyprawami osiągnie punkt wrzenia, dodajemy najpierw mięso, następnie warzywa: marchew, por, korzeń pietruszki, korzeń selera, kapustę włoską, gałązki pietruszki, lubczyk i natkę selera.
- Nadszedł czas, żeby dodać sól i ustawić tak „ogień” pod garnkiem, żeby nasz rosół tylko lekko się ruszał. Nie można doprowadzić do zagotowania, spowoduje to zmętnienie.
Zakończenie
Nasz domowy rosół, gotujemy ok. 5 godzin i zjadamy z makaronem „nitki”.
Makaron to niejedyny dodatek, nasz domowy rosół można podać z drobno pokrojonymi ziemniakami, to kolejny pyszny składnik do rosołu. Dodanie kuleczek mięsnych do rosołu to wspaniały sposób na wprowadzenie różnorodności i dodatkowego smaku. Możesz przygotować kuleczki mięsne z mielonego mięsa, np. z wołowiny, wieprzowiny czy drobiu, doprawione ulubionymi przyprawami. Jeśli chcesz dodać chrupkości do swojego rosołu, przygotuj grzanki. Pokrój chleb na kromki, skrop je oliwą z oliwek, posyp solą i pieprzem, a następnie upiecz w piekarniku, aż staną się złociste i chrupiące. Możesz podawać je na boku jako dodatek do rosołu. Pamiętaj, że dodatki do rosołu to kwestia indywidualnych preferencji smakowych. Możesz eksperymentować z różnymi składnikami, dopasowując je do swoich upodobań.
I na koniec nie zapomnij o solidnej porcji pokropionej natki pietruszki, dodaje wspaniałego smaku i aromatu.
Do zobaczenia w innych wpisach.
Ps. Smacznego niedzielnego rosołku.